Prezentare Proiect

Domeniul cultural-artistic, culturi şi civilizaţii, constituie o bază în ceea ce priveşte educaţia din perspectivă europeană, o extindrere a ofertei educaţionale spre comunitate, ca un proces integrat.

Cunoscând valorile, istoria, obiceiurile şi tradiţiile din spaţiul european, promovăm educaţia interculturală. A fi european înseamnă a împărtăşi valorile europene, independent de zona geografică. Din perspectivă culturală contribuim la îmbogăţirea culturii generale a elevilor, la formarea personalităţii acestora şi la dezvoltarea educaţiei sociale. Prin acest proiect, organizaţia şcolară îşi propune să deruleze activtăţi educaţionale care să vină în completarea sistemului educaţional tradiţional.

Activitatea principală a proiectului are ca scop cultivarea interesului elevilor pentru istorie, cultură, tradiţii şi valori din statele europene.

Prezentarea activităților

Activitatea nr. 1
Titlul activităţii: Prezentarea proiectului: ,,Europa, casa noastrăinterferenţe culturale”
Tipul activităţii: Întâlnirea echipei de proiect
Perioada de desfăsurare: ianuarie 2020

Activitatea nr. 2
Titlul activităţii: Promovarea proiectului: ,,Europa, casa noastrăinterferenţe culturale”
Tipul activităţii: Promovarea în cadrul şcolilor partenere, la nivel municipal, în mediul online
Perioada de desfăsurare: februarie 2020

Activitatea nr. 3
Titlul activităţii: „Expoziţie de mărţişoare şi felicitări”
Tipul activităţii: expoziţie -concurs cu produse (participare indirectă)
Perioada de desfăsurare: martie 2020

Activitatea nr. 4
Titlul activitătii: „Mozaicul identitătilor culturale” ‘ ‘
Tipul activităţii: concurs de creaţii plastice, creaţii literare ( compuneri, poezii, eseuri), fotografii (participare indirectă)
Perioada de desfăsurare: mai 2020

Activitatea nr. 5
Titlul activitătii: Tabere/ excursii tematice/Festivaluri-concurs ‘
Tipul activităţii: Vizite/ Concursuri
Perioada de desfăsurare: mai – iunie 2020

Grup ţintă: cadre didactice, elevi, părinţi, parteneri în proiect

Echipa de proiect:

• Prof. înv. primar Dragomir Daniela-director adjunct, coordonator, iniţiator
• Prof. Vlad Steluta – director
• Prof. înv. primar Dumitru Anca – coordonator
• Prof. înv. primar Oncescu Carmen – coordonator
• Prof. înv. primar Bonca Mihaela – coordonator
• Prof. înv. primar Onişoru Gerogiana – coordonator
• Prof. Nicolae Ioana – coordonator de proiecte şi programe
• Profesori înv. primar – Ştefănică Anca, Foteanu Luiza, Cotor Lucia, Vartic Florentina, Lazăr Ramona, Văideanu Manuela, Neacşu Ramona, Ioniţă Mariana, Enciu Eugenia, Ghinea Mădălina
• Prof. diriginţi, prof. înv. gimnazial
• Prof. înv. preşcolar
• Prof. din şcolile partenere

Urmăriți site-ul pentru detalii suplimentare în curând.